Popular Post

Blogger Themes

Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 69-74

Σε ένα ανοικτό ματς που επισκιάστηκε από τις αντεγκλήσεις των οπαδών των "αιωνίων", ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 74-69 από την Μπαρτσελόνα και τερμάτισε στην 4η θέση του Final-4

Αποστολή στην Πόλη, Αντωνία Μαραγούσια

O Παναθηναϊκός μπορεί να ηττήθηκε στον τελικό της παρηγοριάς με σκορ 74-69, ωστόσο γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του που έμεινε στην Πόλη και τον καταχειροκρότησε.
Ο αγώνας
Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Λόγκαν, Περπέρογλου, Σμιθ και Βουγιούκα. Ο Λόγκαν με καλάθι και φάουλ έγραψε το 6-5 με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και χωρίς να κάνουν πολλά φάουλ.

Στο 6' πέρασε στο παρκέ ο Διαμαντίδης προκειμένου να οργανώσει καλύτερα το παιχνίδι των "πρασίνων" οι οποίοι έχοντας χάσει κάπως τη συγκέντρωσή τους βρέθηκαν στο -6 (13-19). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πάντως με πέντε προσωπικού πόντους έκανε το 20-21 του α' δεκαλέπτου.
Η Μπαρτσελόνα είχε στην α' περίοδο 4/7 σουτ τριών πόντων και πέντε περισσότερα ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό (8-13).
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με δύο καλάθια του Σάδα (20-25), ελέγχοντας καλύτερα το ρυθμό. Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Γουάλας να σκοράρει και να κάνει το 25-32 στο 15' στέλνοντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο +7.
Πάντως, η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και μείωσε σε 29-32, πριν τελικά οι Ισπανοί εκμεταλλευτούν και πάλι την απουσία του Διαμαντίδη και ξεφύγει με 31-40 χάρη στην υπεροχή της μέσα στα καλάθια.
Ο Βάσκεθ έκανε το 33-42 κι έτσι οι Καταλανοί όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά που έχτισαν μέσα σε ένα τρίλεπτο, αλλά την αύξησαν και στους 11 πόντους με βολές του Χουέρτας.
Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός με σερί 8-1 κατάφερε να μειώσει σε 45-49, όμως απ΄ότι φάνηκε δεν είχε συνέχεια η αντεπίθεση των "πράσινων". Σταδιακά η Μπαρτσελόνα ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια της και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ομάδας του Ομπράντοβιτς, πέρασε και πάλι μπροστά.
Στο 19' ο Σάδα έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (47-56) και παρ' ότι μείωσε παροδικά ο Διαμαντίδης, ο Τζο Ίνγκλς την επανέφερε στους 9. Κι ενώ κανείς δεν παρακολουθούσε το ματς λόγω των αντεγκλήσεων ανάμεσα στην εξέδρα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, ο Διαμαντίδης έγραψε με τρίποντο το 52-58 του 30ού λεπτού.
Στο δ' δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμα πιο ελεύθερα... Ο Τζέι Αρ Γουάλας με λέι απ έκανε το 52-63 και εστειλε τη διαφορά στους 11 πόντους (52-63) στο 33ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 6-0 με το οποίο έκανε το σκορ 58-63.
Αν και η Μπαρτσελόνα έβρισκε τρόπους να διατηρεί το προβάδισμά της και να πηγαίνει στο εύκολο καλάθι, ο Παναθηναϊκος κατάφερε να μειώσει με τους Διαμαντίδη και Καϊμακόγλου (67-71), χάνοντας πάντως και αρκετά ελεύθερα σουτ.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-48, 52-58,