Blogger Themes

Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

EURO 2012 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΡΩΣΙΑ

Πολωνία και Ρωσία αναμετρώνται σε ένα παιχνίδι το οποίο θα κρίνει πολλά στην υπόθεση πρόκριση.
Η Πολωνία ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με την Ελλάδα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για μισή ώρα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Πολωνία ήταν πολύ κακή παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν για περισσότερα από 25 λεπτά με παίκτη παραπάνω. Η Πολωνία μπορεί να αισθάνεται και ικανοποιημένη που στο τέλος του αγώνα με την Ελλάδα κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Πλέον, στο παιχνίδι με την Ρωσία η Πολωνία θέλει να μην χάσει, προκειμένου να τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική στο παιχνίδι με την Τσεχία. Η Πολωνία έχει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 1 ήττα απέναντι στην Ρωσία, με την μοναδική της νίκη να σημειώνεται το 1998, σε φιλικό παιχνίδι, με σκορ 3-1. Τιμωρημένος είναι ο Σέζνι ο οποίος αποβλήθηκε στο παιχνίδι με την Ελλάδα.

ΠΠΚ ΚΑΝΑΔΑΣ - ΟΝΔΟΥΡΑ

Ξημερώματα για τη χώρα μας ξεκινάει ο δεύτερος γύρος των ομίλων της ζώνης της Β. Αμερικής. Στο 55.000 θέσεων «Εστάδιο Ολίμπικο Μετροπολιτάνο» η Ονδούρα υποδέχεται τον Καναδά, σε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Η γηπεδούχος Ονδούρα βρίσκεται στη δεύτερη θέση του 2ου Ομίλου των τεσσάρων ομάδων με δύο νίκες και μία ήττα, έχοντας δείξει πολύ καλά στοιχεία τις πρώτες αγωνιστικές. Τον Αύγουστο είχε ηττηθεί με 2-0 από το Μεξικό, ωστόσο, αργότερα ήρθε το σπουδαίο «διπλό» μέσα στον Κανάδα με 2-1, παρότι στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 1-0. Το 2-0 με την Τζαμάικα ήρθε εύκολα και έτσι φθάσαμε στη σημερινή αναμέτρηση. Με νίκη εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρόκριση για την επόμενη φάση και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν πως θα είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει Ηνωμένες Πολιτείες και Μεξικό στη τελική φάση της Νοτίου Αφρικής. Παρόλα, αυτά, σήμερα θα απουσιάσει το μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο επιθετικός Νταβίντ Σουάζο, που είναι τραυματίας. Αντίθετα, αποθεραπεύτηκε και θα μπορέσει να βοηθήσει ο Μίλτον Νούνιες.

EURO 2012 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΣΕΧΙΑ

Ματς δίχως αύριο για Ελλάδα και Τσεχία, καθώς οι 2 ομάδες καίγονται για τους βαθμούς της νίκης.
Η Ελλάδα έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Πολωνία στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2012. Η Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Πολωνία και βρέθηκε να χάνει με 1-0. Πέρα του γκολ, η Ελλάδα είχε την ατυχία να χάσει και τον Αβραάμ Παπαδόπουλο λόγω τραυματισμού αλλά και τον Παπασταθόπουλο, λόγω της αυστηρής αποβολής του. Στο 2ο ημίχρονο, η Εθνική πραγματοποίησε ηρωική εμφάνιση, κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να χάσει ευκαιρίες για να πάρει την νίκη. Κορυφαία ευκαιρία ήταν το χαμένο πέναλτι του Καραγκούνη, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πολωνίας. Με δεδομένο, ότι την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Ρωσία, η Ελλάδα χρειάζεται τους 3 βαθμούς της νίκης στο παιχνίδι με την Τσεχία. Η Ελλάδα έχει χάσει, μόνο, από την Ρουμανία στα 22 παιχνίδια που έχει κάτσει στον πάγκο της ο Φερνάντο Σάντος. Πάντως, η Εθνική Ελλάδας έχει ευχάριστες αναμνήσεις από την Τσεχία, καθώς την είχε κερδίσει με 1-0, στον αξέχαστο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2004. Ο Σάντος πονοκεφαλιάζει για την άμυνα που θα χρησιμοποιήσει, καθώς ο Αβραάμ Παπαδόπουλος είναι τραυματίας, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τιμωρημένος. Ο Φωτάκης μάλλον ξεπερνάει το πρόβλημα τραυματισμού του και θα αγωνιστεί κανονικά.

ΠΠΚ ΙΡΑΚ - ΟΜΑΝ

Στο ουδέτερο «Γκραντ Χαμάντ» της Ντόχα, η αναμέτρηση του δεύτερου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ για την Ασιατική ζώνη, με την τυπικά γηπεδούχο ομάδα του Ιράκ να φιλοξενεί το Ομάν του Πολ λε Γκουέν.
Οι δύο αντίπαλοι έχουν ξεκινήσει με  ένα βαθμό στον συγκεκριμένο  όμιλο και θα περιμένουν στραβοπάτημα της Αυστραλίας στο ματς που θα έχει τελειώσει δύο ώρες νωρίτερα στο Μπρισμπέιν , για να πάρουν μικρό  προβάδισμα για την δεύτερη θέση. Η ομάδα του Ζίκο στην πρεμιέρα πέρασε αλώβητη από το Αμμάν, παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από την Ιορδανία. Σε μία αναμέτρηση, στην οποία οι Ιρακινοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Ακράμ (14’) και τους Ιορδανούς να ισοφαρίζουν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στον προηγούμενο γύρο, το Ιράκ έκανε περίπατο  και δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα στο να τερματίσει πρώτο σε ένα όμιλο τον οποίο συμπλήρωναν οι Ιορδανία, Κίνα και Σιγκαπούρη. Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, ότι ξεκίνησε με ήττα (Ιορδανία 2-0) αλλά ακολούθησαν πέντε συνεχόμενες νίκες ενώ όλα του τα παιχνίδια τα δίνει στη Ντόχα, πρωτεύουσα του Κατάρ.

EURO 2012: Ουκρανία-Σουηδία 2-1 (video)

oukrania souhdia 1-1 euro 2012 goal shevchenko
Με δύο γκολ του Αντρέι Σεβτσένκο η Ουκρανία νίκησε 2-1 την Σουηδία, κάνοντας την πρώτη ανατροπή του Euro 2012. Το γκολ των Σκανδιναβών ο Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος φταίει στο 2ο γκολ του "Σέβα", ενώ στο πρώτο τον έχασε ο Μέλμπεργκ
Τα στοιχεία του ματς

Σκόρερς: 55' και 61' Σεβτσένκο / 52' Ιμπραχίμοβιτς

Γήπεδο: "Olympic Stadium", Κίεβο

Διαιτητής: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Γκούσεβ, Μιχάλικ, Χατσερίντι, Σέλιν, Τιμοστσούκ, Γιαρμόλενκο, Κονοπλιάνκα, Ναζάρενκο, Βορόνιν (85' Ροτάν), Σεβτσένκο (81' Μιλέβσκι).

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ισακσόν, Λούστιγκ, Μέλμπεργκ, Γκράνκβιστ, Μάρτιν Όλσον, Ράσμους Ελμ, Σέλστρεμ, Σεμπάστιαν Λάρσον (68' Βίλχεμσον), Τόιβονεν (62' Άντερς Σβένσον), Ιμπραχίμοβιτς, Ρόσενμπεργκ (71' Ελμάντερ).

*κίτρινες κάρτες:
 11' Σέλστρεμ, 83' Ράσμους Ελμ