Popular Post

Blogger Themes

Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

EURO 2012 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΣΕΧΙΑ

Ματς δίχως αύριο για Ελλάδα και Τσεχία, καθώς οι 2 ομάδες καίγονται για τους βαθμούς της νίκης.
Η Ελλάδα έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Πολωνία στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2012. Η Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Πολωνία και βρέθηκε να χάνει με 1-0. Πέρα του γκολ, η Ελλάδα είχε την ατυχία να χάσει και τον Αβραάμ Παπαδόπουλο λόγω τραυματισμού αλλά και τον Παπασταθόπουλο, λόγω της αυστηρής αποβολής του. Στο 2ο ημίχρονο, η Εθνική πραγματοποίησε ηρωική εμφάνιση, κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να χάσει ευκαιρίες για να πάρει την νίκη. Κορυφαία ευκαιρία ήταν το χαμένο πέναλτι του Καραγκούνη, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πολωνίας. Με δεδομένο, ότι την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Ρωσία, η Ελλάδα χρειάζεται τους 3 βαθμούς της νίκης στο παιχνίδι με την Τσεχία. Η Ελλάδα έχει χάσει, μόνο, από την Ρουμανία στα 22 παιχνίδια που έχει κάτσει στον πάγκο της ο Φερνάντο Σάντος. Πάντως, η Εθνική Ελλάδας έχει ευχάριστες αναμνήσεις από την Τσεχία, καθώς την είχε κερδίσει με 1-0, στον αξέχαστο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2004. Ο Σάντος πονοκεφαλιάζει για την άμυνα που θα χρησιμοποιήσει, καθώς ο Αβραάμ Παπαδόπουλος είναι τραυματίας, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τιμωρημένος. Ο Φωτάκης μάλλον ξεπερνάει το πρόβλημα τραυματισμού του και θα αγωνιστεί κανονικά.

Η Τσεχία θα παίξει με την πλάτη στον τοίχο, μετά το 4-1 με το οποίο έχασε από την Ρωσία. Με μια δεύτερη ήττα, η Τσεχία θα χάσει τις ελπίδες της για πρόκριση στις 8 του Euro 2012. Η Τσεχία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Ρωσίας στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2012 και γνώρισε την βαριά ήττα. Η ομάδα του Μπίλεκ δεν θυμίζει την ομάδα του πρόσφατου παρελθόντος, κάτι που φάνηκε και στο παιχνίδι της με την Ρωσία. Η Τσεχία δεν έχει καταφέρει να κερδίσει σε κανένα από τα 3 παιχνίδια της που αντιμετώπισε την Ελλάδα. Ο Μπίλεκ δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.